Виждам повечето абстрактни понятия в цветове. Чувствата също. Те до колко са абстракция?
Навремето за учителката ми по пиано беше нещо съвсем нормално и ми каза, че някои музиканти си оцветяват нотните редове в зависимост какъв цвят им носи музиката - трябваше да науча дълга сонатина и оцветяването помогна. А по-късно четох, че това всъщност било заболяване. Да, бе...
Дните на седмицата също са цветни. Сряда е мекичка и пухкава, сигурно заради асоциациите ми със средата на хляба. И е жълта - наравно отдалечена от края и началото на работната седмица, сгушена и скътана, като в пашкул.
Четвъртък е червен, предполагам, заради звуковия аналог. И е остър, пак поради тази причина.
Понеделник е син. И дълъг, като панделка.
Вторник е бял, но понякога се мени.
Петък е може би зелен, не съм сигурна, а събота и неделя са ужасно пъстри и съставени от калейдоскопични частици.
Това намерих в Гугъл, художник: Sharon Blanchfield
Неделя:
Сряда:
Аз пък имах едни цветни камъчета, някакъв вид кристали, и за всеки ден от седмицата носех кристал в точно определен цвят :)
ОтговорИзтриванеВпрочем, чела ли си "Тигър, тигър" на Алфред Бестър? Има един много добре описан момент на смяна на възприятията.
Ха! Пък при мен има известна разлика: Понеделник е сив, вторник - жълт, сряда - зелена, четвъртък - червен, петък - син или лилав... А събота и неделя нямат цвят. Защо - никой не може да каже
ОтговорИзтриванесонатината от Клементи ли беше?
ОтговорИзтриванеи аз съм ги свирил на продукции. :)
@amber: Не, не съм, много ми е познато и сигурно ми е на лавицата с фантастика (която в момента е в състояние на едновременен ядрен разпад и синтез). Намерих го в нета, само да свърша Валънтайн, и ще го прочета.
ОтговорИзтриване@zmei: сигурна съм, че някой може да каже. :) Четвъртъците обаче определено ги оцветяваме според близкото звучене...
@читател: не, беше нещо от Руската школа :)
А, не си губи времето с "Тигър, тигър". Доста е старичко и шансът да останеш разочарована е голям :)
ОтговорИзтриванеAmber
Аз пък винаги съм оприличавала буквите и имената в съответен цвят.Поради тази причина бъркам имената.Например буквата "е " е в ярко жълто,а буквата "М" в охра,но имената Елена и Мария за мен са в еднакъв цвят,поради което наричам Мария с името Елена.
ОтговорИзтриване